• slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg

ŚWIĘTA TUŻ,TUŻ...

  • Opublikowano: środa, 16 grudzień 2020 08:07

Święta tuż, tuż...

 

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na Boże Narodzenie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Bartkowiaka już czują świąteczny klimat. W ogłoszonym konkursie na świąteczne zdjęcie przysłali swoje fotki w czapkach Mikołaja. I chociaż nie widzimy się w szkole to te fantastyczne zdjęcia mają przybliżyć nam wspólne spotkania.

Bardzo dziękuję panu Waldemarowi Swornowskiemu za współpracę.

 

 

Joanna Głowacz

BOŻE NARODZENIE W LITERATURZE – wystawa książek z motywem Bożego Narodzenia, połączone ze spotkaniem czytelniczym, promującym czytanie w czasie ferii.

  • Opublikowano: środa, 16 grudzień 2020 07:38

BOŻE NARODZENIE

W LITERATURZE

Wystawa książek z motywem Bożego Narodzenia, połączona ze spotkaniem czytelniczym, promującym czytanie w czasie ferii.

Kolejne przedsięwzięcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowane w bibliotece szkolnej. Tym razem chciałabym zachęcić wszystkich do czytania książek o tematyce ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA a także zaprosić do wypożyczania książek na czas ferii zimowych.

Czy znacie „Opowieść wigilijną?” Karola Dickensa to obyczajowa przypowieść o skąpcu, który po głębokiej i drastycznej przemianie charakteru odzyskuje swoje człowieczeństwo. Oto w pewną mglistą wigilię Bożego Narodzenia, gdy wszyscy szykują się do świętowania, tylko on- stary, złośliwy i skąpy kupiec Scrooge, nie przyjmuje życzeń ani ich nikomu nie składa. Wraca ze swojego kantoru do ponurego mieszkania i tu nawiedza go duch jego zmarłego wspólnika, Marleya. Ten mówi mu, że pokutuje teraz za swoje doczesne postępowanie i przestrzega starca przed konsekwencjami powielania jego błędów. Następnie nawiedzają Scrooga trzy inne duchy, symbolizujące przeszłość, teraźniejszość i przyszłość: duch wigilii minionych, teraźniejszych i przyszłych. Razem z nimi Scrooge odwiedza różne miejsca ze swego - niezbyt budującego życia. Kiedy następnego dnia budzi się z koszmaru, pod wpływem tych wzruszających lub strasznych obrazów i płynącej z nich pouczającej lekcji, dotychczasowy skąpiec zmienia się nie do poznania. Zaczyna cieszyć się życiem, a dobroczynne działania sprawiają mu wielką radość (np. daje pieniądze na leczenie syna swojego podwładnego- Tima, kupuje jego rodzinie, oczywiście anonimowo, ogromnego świątecznego indyka). Wszystko to sprawia, że już na zawsze staje się kochanym, szanowanym człowiekiem.
A
utor pisząc ten utwór chciał zmusić każdego z nas do zastanowienia się, czy to przypadkiem nie my jesteśmy w nim ukazani. W niezwykle sprytny sposób pokazuje nam, jak łatwo jest zejść z dobrej drogi i stoczyć się na samo dno. Potem już nie jest tak łatwo na nią wrócić. Trzeba dużego uporu w dążeniu do celu (upór taki Scrooge na pewno posiadał- w końcu zbił fortunę na swoim kantorze), a także niezwykle silnej motywacji (ją również miał główny bohater tej książki w postaci wstrząsających obrazów pokazanych mu przez duchy).
Jeśli będziemy słuchać własnego serca, to z pewnością pomoże nam ono postępować tak, by nie ranić uczuć innych ludzi.

Chciałabym wszystkich uczniów zachęcić do przeczytania „Opowieści wigilijnej”. Na czas świąteczny doskonałą lekturą jest również „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. Książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej

„ANDRZEJKOWY WIECZÓR W BIBLIOTECE SZKOLNEJ”

  • Opublikowano: wtorek, 08 grudzień 2020 08:34

„ANDRZEJKOWY WIECZÓR W BIBLIOTECE SZKOLNEJ - przeglądanie zakupionych nowości wydawniczych w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zabawy czytelnicze i zręcznościowe oraz dyskoteka z konkursem na najbardziej oryginalny strój ulubionego i bohatera książkowego (wszystkie klasy z naszej szkoły).

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”.

 

Za nami kolejna noc w roku, kiedy świat realny połączył się ze światem magii, czarów, …wróżb. W dawnych czasach wróżby andrzejkowe były przeznaczone tylko dla panien, które chciały wyjść za mąż. Ludzie bardzo wierzyli w takie przepowiednie, dlatego każda dziewczyna wróżyła sobie osobno i trochę w ukryciu. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to niezwykły dzień, pełen wróżb, magii a także świetna okazja do zabawy, spotkania w gronie koleżanek i kolegów, a także, chociaż już coraz rzadziej, do wróżenia. I chociaż z powodu pandemii nie odbyła się andrzejkowa dyskoteka to uczniowie wesoło bawili się przed komputerem. Ten niezwykły czas miał miejsce w poniedziałek 30 listopada 2020, kiedy to w bibliotece szkolnej, uczniowie dzięki aplikacji Teams poznali tradycje i obyczaje związane z tym świętem. Zorganizowano również wystawę książek zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, są to książki, które swoją treścią nawiązują do magii, wróżb, telepatii i fantastyki.

Biblioteka szkolna bardzo serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do wypożyczania nowych książek.

„KSIĄŻKA ROZWIĄZUJE PROBLEMY”

  • Opublikowano: czwartek, 26 listopad 2020 09:31

Wystawa książek o tematyce beletrystycznej uwzględniającą współczesną problematykę młodzieży.

 

  W październiku, kiedy uczniowie przeszli na zmieniony tryb nauczania (nauczanie zdalne) w bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej w Jutrosinie w ramach kolejnego projektu realizującego Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyło się spotkanie z nauczycielem – bibliotekarzem Joanną Głowacz i nauczycielem – pedagogiem panią Lidią Kanią.
Poprzez wybór literatury chciałyśmy ukazać możliwości rozwiązywania współczesnych problemów na podstawie nowo zakupionych książek oraz
zwrócić uwagę na współczesną problematykę uczniów z niedostosowaniem społecznym i zaburzeniami zachowania.
Wspólne spotkanie zaowocowało wystawą książek.

 Książki, które wybrałyśmy są adresowane nie tylko do uczniów, ale również do terapeutów, pedagogów, nauczycieli - wychowawców i rodziców. Stanowią doskonałe narzędzie do rozwiązywania wielu trudności wychowawczych i radzenia sobie z nieprawidłowymi dziecięcymi zachowaniami.
Treści tych książek są skonstruowane w taki sposób, że pozwalają na indywidualne dostosowanie tejże literatury do rzeczywistego otoczenia naszych uczniów nie tylko na płaszczyźnie szkolnej, ale również poza szkołą.
Literatura, którą wybrałyśmy do utworzenia wystawy opowiada o radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość, gniew, smutek czy strach. Proponowane rozwiązania w niektórych opowiadaniach stanowią kompleksową pomoc w przezwyciężaniu dziecięcych i młodzieżowych problemów i zmartwień.

 Uzupełnieniem programu będą zajęcia z zakresu profilaktyki, które odbywać się będą w grudniu w ramach lekcji wychowawczych- online pt.: „Słowa, które krzywdzą i ranią innych”


Wspólne metody rozwiązywania problemów poprzez współdziałanie dorosłych niech będzie codziennym nawykiem na otaczające zło, które tak często gości wśród młodych ludzi.

Konkurs czytelniczy - wyniki

  • Opublikowano: środa, 14 październik 2020 19:28

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego

 

 

 

W ubiegłym roku szkolnym kiedy nauka odbywała się w trybie zdalnym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Trzeba było wybrać dowolny fragment baśni lub bajki przeczytać i wykonać nagranie. W konkursie uczestniczyło dwoje uczniów Julia Kukla oraz Karol Świerzewski. Obydwoje pięknie przeczytali fragment wybranej baśni i obydwoje otrzymali nagrody i dyplomy.

 

 

Joanna Głowacz