• slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg

BOŻE NARODZENIE W LITERATURZE – wystawa książek z motywem Bożego Narodzenia, połączone ze spotkaniem czytelniczym, promującym czytanie w czasie ferii.

BOŻE NARODZENIE

W LITERATURZE

Wystawa książek z motywem Bożego Narodzenia, połączona ze spotkaniem czytelniczym, promującym czytanie w czasie ferii.

Kolejne przedsięwzięcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowane w bibliotece szkolnej. Tym razem chciałabym zachęcić wszystkich do czytania książek o tematyce ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA a także zaprosić do wypożyczania książek na czas ferii zimowych.

Czy znacie „Opowieść wigilijną?” Karola Dickensa to obyczajowa przypowieść o skąpcu, który po głębokiej i drastycznej przemianie charakteru odzyskuje swoje człowieczeństwo. Oto w pewną mglistą wigilię Bożego Narodzenia, gdy wszyscy szykują się do świętowania, tylko on- stary, złośliwy i skąpy kupiec Scrooge, nie przyjmuje życzeń ani ich nikomu nie składa. Wraca ze swojego kantoru do ponurego mieszkania i tu nawiedza go duch jego zmarłego wspólnika, Marleya. Ten mówi mu, że pokutuje teraz za swoje doczesne postępowanie i przestrzega starca przed konsekwencjami powielania jego błędów. Następnie nawiedzają Scrooga trzy inne duchy, symbolizujące przeszłość, teraźniejszość i przyszłość: duch wigilii minionych, teraźniejszych i przyszłych. Razem z nimi Scrooge odwiedza różne miejsca ze swego - niezbyt budującego życia. Kiedy następnego dnia budzi się z koszmaru, pod wpływem tych wzruszających lub strasznych obrazów i płynącej z nich pouczającej lekcji, dotychczasowy skąpiec zmienia się nie do poznania. Zaczyna cieszyć się życiem, a dobroczynne działania sprawiają mu wielką radość (np. daje pieniądze na leczenie syna swojego podwładnego- Tima, kupuje jego rodzinie, oczywiście anonimowo, ogromnego świątecznego indyka). Wszystko to sprawia, że już na zawsze staje się kochanym, szanowanym człowiekiem.
A
utor pisząc ten utwór chciał zmusić każdego z nas do zastanowienia się, czy to przypadkiem nie my jesteśmy w nim ukazani. W niezwykle sprytny sposób pokazuje nam, jak łatwo jest zejść z dobrej drogi i stoczyć się na samo dno. Potem już nie jest tak łatwo na nią wrócić. Trzeba dużego uporu w dążeniu do celu (upór taki Scrooge na pewno posiadał- w końcu zbił fortunę na swoim kantorze), a także niezwykle silnej motywacji (ją również miał główny bohater tej książki w postaci wstrząsających obrazów pokazanych mu przez duchy).
Jeśli będziemy słuchać własnego serca, to z pewnością pomoże nam ono postępować tak, by nie ranić uczuć innych ludzi.

Chciałabym wszystkich uczniów zachęcić do przeczytania „Opowieści wigilijnej”. Na czas świąteczny doskonałą lekturą jest również „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. Książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej