„KSIĄŻKA ROZWIĄZUJE PROBLEMY”

Wystawa książek o tematyce beletrystycznej uwzględniającą współczesną problematykę młodzieży.

W październiku, kiedy uczniowie przeszli na zmieniony tryb nauczania (nauczanie zdalne) w bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej w Jutrosinie w ramach kolejnego projektu realizującego Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyło się spotkanie z nauczycielem – bibliotekarzem Joanną Głowacz i nauczycielem – pedagogiem panią Lidią Kanią.
Poprzez wybór literatury chciałyśmy ukazać możliwości rozwiązywania współczesnych problemów na podstawie nowo zakupionych książek oraz
zwrócić uwagę na współczesną problematykę uczniów z niedostosowaniem społecznym i zaburzeniami zachowania.
Wspólne spotkanie zaowocowało wystawą książek.

Książki, które wybrałyśmy są adresowane nie tylko do uczniów, ale również do terapeutów, pedagogów, nauczycieli - wychowawców i rodziców. Stanowią doskonałe narzędzie do rozwiązywania wielu trudności wychowawczych i radzenia sobie z nieprawidłowymi dziecięcymi zachowaniami.
Treści tych książek są skonstruowane w taki sposób, że pozwalają na indywidualne dostosowanie tejże literatury do rzeczywistego otoczenia naszych uczniów nie tylko na płaszczyźnie szkolnej, ale również poza szkołą.
Literatura, którą wybrałyśmy do utworzenia wystawy opowiada o radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość, gniew, smutek czy strach. Proponowane rozwiązania w niektórych opowiadaniach stanowią kompleksową pomoc w przezwyciężaniu dziecięcych i młodzieżowych problemów i zmartwień.

Uzupełnieniem programu będą zajęcia z zakresu profilaktyki, które odbywać się będą w grudniu w ramach lekcji wychowawczych- online pt.: „Słowa, które krzywdzą i ranią innych”

Wspólne metody rozwiązywania problemów poprzez współdziałanie dorosłych niech będzie codziennym nawykiem na otaczające zło, które tak często gości wśród młodych ludzi.