O egzaminie ósmoklasisty 2022
1. Poniżej znajdziesz: INFORMATORY, ARKUSZE, ZESTAWY ZADAŃ POWTÓRKOWYCH
2. Zapoznaj się z filmami instruktażowymi, dotyczącymi egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty - informacje ogólne. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film cz. 1) Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film cz. 2.) |
3. Zatem kiedy dokładnie odbędzie się egzamin ósmoklasisty? Oto szczegółowy harmonogram:
Termin główny:
- język polski – 24 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 25 maja 2022 r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00
Termin dodatkowy:
- język polski – 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
- matematyka – 14 czerwca 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 15 czerwca 2022 r. (środa) – godz. 9:00
Czas trwania poszczególnych części egzaminu:
- język polski 120 minut
- matematyka 100 minut
- język obcy nowożytny 90 minut
Przebieg egzaminu ósmoklasisty (żródło https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/)
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
- drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów (dostępne są aneksy do tych informatorów obowiązujące w roku szkolnym 2021/2022), w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019-2021.
Wyniki i zaświadczenia
W 2022 r. uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca, natomiast 8 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.