• slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg

Piotr May Laureatem konkursu Wzrostu Kryształów

          W lutym, w naszej szkole wśród uczniów klas siódmych i ósmych ogłosiłam „Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej 2020” organizowany przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Zgłosiło się  i wytrwało w swoim postanowieniu troje uczniów: Natalia Kłakulak z klasy 8b, Piotr May i Oliwier Brzeskot z klasy 7b. Swoje kryształy hodowali przez trzy miesiące, przestrzegając przy tym stężenia i temperatury roztworu, temperatury otoczenia oraz ciągłego „dokarmiania” kryształu. Pomalowane i zabezpieczone kryształy zostały przesłane do Katowic.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy wyników.

24.06.20 ogłoszono, że nasz uczeń Piotr May został laureatem tegoż konkursu. GRATULACJE dla Piotra May

Wszystkie prace laureatów można zobaczyć wchodząc w  link

https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wp-content/uploads/sites/18/Szkoly/Krysztaly/2020/laureaci_kwk_2020_3.pdf

OGROMNYM SUKCESEM JEST SAMO WYHODOWANIE KRYSZTAŁU, nabyta wiedza – bezcenna i upór, którym musieli wykazać się uczestnicy konkursu.

                                                                               Renata Włodarczak

Oto zdjęcia wyhodowanych przez Natalię, Poitra i Oliwiera kryształów i opis hodowli.

HODOWLA KRYSZTAŁU SIARCZANU MIEDZI (II)

Jak to jest zrobione?

Kryształ został zrobiony z Siarczan miedzi(II) - CuSO4

Do procesu tworzenia kryształu potrzeba:

  • Siarczan miedzi (II)
  • Gorąca woda
  • Sznurek/nitka
  • Naczynie

 

  1. 04.2020 każdy kryształ został powieszony na żyłce i umieszczony w osobnym pojemniku. Do każdego z pojemników został zrobiony roztwór, w którym zostały umieszczone ciała krystalicznego
  2. 03.2020 został zrobiony pierwszy roztwór.

Sposób: Do naczynia wlano ok.1,5l gorącej wody i wsypano ok.100 g siarczanu miedzi (II). Mieszano do momentu rozpuszczenia się wszystkich cząsteczek oraz został przelany roztwór przez gazę dla oczyszczenia. Postawiono w temp.21°C 

3. 04.2020 każdy kryształ został powieszony na żyłce i umieszczony w osobnym pojemniku. Do każdego z pojemników został zrobiony roztwór, w którym zostały umieszczone ciała krystaliczne.

4. 12.04.2020 został zrobiony roztwór. Wlane zostało ok. 1l gorącej wody i wsypano ok. 70 g siarczanu miedzi(II) (w tym przypadku kryształy niestety częściowo rozpuściły się. Zrobiły się mniej krystaliczne i straciły częściowo swój wygląd. Powodem była zbyt wysoka temperatura )

5.  24.04.2020 od ostatniej zmiany roztworu przełożony został w miejsce, w którym była odpowiednia temperatura, dzięki czemu kryształy zaczęły znów rosnąc.

6. 05.2020 kryształ został polakierowany i zważony. Waży 12 gram.