• slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg

Informacja dla rodzica od pedagoga

       W związku z okresem przerwy od zajęć odbywających się w szkole chciałabym podzielić się z Państwem pewnymi sugestiami.
      W miarę możliwości organizacyjnych  zachęcajcie Państwo swoje pociechy do samodzielnej, ale przede wszystkim systematycznej nauki w domu. Jeśli dziecko tego wymaga pomóżcie mu w dzieleniu materiału na partie i organizacji sprawnej nauki. Brak codziennej pracy własnej ucznia, tym samym nagromadzenie się dużych ilości materiałów do wykonania może być przyczyną lęków i frustracji związanych z niemożnością ich zrealizowania we wskazanym przez nauczyciela  terminie.
Pragnę nadmienić, że brak dostępności do komputera nie jest przeszkodą w realizowaniu wymagań edukacyjnych. Pamiętajcie Państwo, że wszyscy nauczyciele są dostępni i służą Państwu pomocą- proszę w razie trudności o mailowy kontakt z nimi za pomocą e- dziennika Vulcana. 
    Chciałabym także zwrócić Państwa uwagę, zwłaszcza rodziców niepracujących, pozostających z dziećmi w domu, by wykorzystać ten wspólny czas na bycie z dzieckiem i rozmowy o tym co dla Was ważne. Zaopiekujcie się niepokojami dziecka, zapewnijcie o bezpieczeństwie, pobawcie się razem, poprzytulajcie, zjedzcie wspólnie posiłek,  porozmawiajcie o wakacyjnych planach.
      By ciekawie spędzić czas możecie Państwo skorzystać z pomysłów, jakie przynosi Internet.
Wiem, że wiele ciekawych pomysłów przesłali nauczyciele jak np. wirtualne zwiedzanie muzeów, gry dydaktyczne: Quizizz, Kahoot, prace z e- podręcznikiem, zdalne nauczanie…. Zachęcam również  do odkurzenia planszówek, ciekawych zabaw z dzieciństwa – bierki, kalambury, zabawy w klasy, czy tych z użyciem skakanki. Wspólne z dzieckiem gotowanie, pieczenie ciast, pizzy, malowanie, czy planowanie seansów  bajkowych, filmowych dla całej rodziny przyniesie wspólną radość i będzie okazją do zacieśnienia więzi. Zachęcam Was do tego bardzo serdecznie.
    W tym trudnym dla całego społeczeństwa okresie pandemii, pewnie zastanawiacie się Państwo jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie. Myślę, że bardzo ważne jest to by dostosowywać informacje przekazywane dzieciom  do ich wieku. Proszę nie przekazujcie Państwo danych o śmiercionośnych skutkach epidemii maluchom! Nie wolno straszyć dzieci! Starsi uczniowie, mają dostęp do różnych środków przekazu, więc nie bójmy się z nimi o tym porozmawiać. Koncentrujmy się przy tym na zagadnieniach na które mamy wpływ - czyli np. zachowanie zasad higieny, unikanie miejsc publicznych i przestrzeganie innych zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Pomocne mogą być dla Państwa te linki:

https://swiadomaedukacja.pl/nie-pouczaj-wsluchaj-sie/?gclid=EAIaIQobChMI8PSq3deh6AIViOiaCh0SggshEAAYASAAEgLgPPD_BwE


https://660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf


https://www.se.pl/poznan/koronawirus-w-polsce-jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-koronawirusie-nie-klam-nie-ukrywaj-aa-SfyG-hfQj-Ce6R.html


    Podczas rozmowy najważniejsze jest jednak nas - dorosłych spokój i opanowanie. Zwróćcie Państwo uwagę jak przyjmujecie informacje o najnowszych doniesieniach związanych z korona wirusem. Jaką atmosferę tworzycie wówczas wokół siebie? Jak radzicie sobie z napięciem? Dzieci bardzo szybko „wyłapują” nasze negatywne emocje, gdy okazujemy panikę w związku z zasłyszanymi informacjami o skutkach pandemii.
Jeśli w czasie zamknięcia szkoły, dostrzeżecie Państwo u swoich pociech niepokojące objawy (obniżony nastrój, lęki) proszę o kontakt mailowy ze mną przez e – dziennik Vulcan .

Wasza Pedagog